Lieldienas ir pavasara saulgrieži, ko svinam par godu pavasara un saules atnākšanai. Šajā laikā ar rituālām darbībām (tradīcijām) mēģinām palīdzēt zemes atmodai, laikus nodrošināt zemes auglību un veicināt tās svētību.
Lieldienu rītā ir agri jāceļas, lai būtu možums un laime visu gadu. Kurš pirms saules lēkta paspēs nomazgāties skaidrā avota ūdenī, tas visu gadu būs mundrs un jautrs. Mazgāšanās tekošā ūdenī, kas tek pret sauli, ir maģisks šķīstīšanās rituāls, kas palīdz iegūt možumu, gaišu prātu, veselību un skaistumu.
Ola ir saules simbols, ko jau no seniem laikiem uzskatījuši par stiprinājumu un maģisku līdzekli dzīvībai un auglībai. Pavasara saulgriežos it īpaši pastiprinās šis auglības spēks. Ar olām Lieldienās saistītas daudz tradīciju un rotaļu 😉
Lieldienās bērniem vajag ēst daudz olu, lai augtu apaļi kā olas. Pirmajās Lieldienās sitas ar olas tievo galu, Otrajās Lieldienās – ar olas resno galu. Lieldienās vajag arī kārtīgi izšūpoties, tad vasarā dunduri un odi nekož. Mainīšanās ar olām un to dāvināšana Lieldienās ir jāveic ar jēgu – tas kalpo labvēlības un simpātiju radīšanai.